Kadar nekdo želi postati lastnik nepremičnine, mora takoj narediti vpis v zemljiško knjigo. Vpis je nujno potreben, kadar želite uradno zabeležiti, da je parcela vaša last. V kolikor tega ne naredite, nosite sami škodljive posledice. Zato je priporočljivo narediti vpis v zemljiško knjigo in se izogniti možnim preglavicam. V zemljiško knjigo se vpiše pravica do lastninjena, službena pravica, lahko tudi hipoteka ali kakšen zemljiški dolg, pravica tako imenovanega stvarnega bremena, ter stavna pravica. Zemljiška knjiga je v bistvu namenjena za vpis ob objavi podatkov in pravnih dejstev o nepremičninah. Za vpis v zemljiško knjigo mora poskrbeti kupec, da si pridobi pravice, nad nepremičnino. Za vpis je torej potreben nek dokaz, da je nepremičnina zares vaša, kot je kupoprodajna pogodba, ki jo mora podpisati kupec in lastnik. Od trenutka oddaje predloga za vpis, ima kupec možnost, potrditi vpis na okrajnem sodišču.
Za vpis v zemljiško knjigo, pa morate preveriti odmero zemljišča, ker predmet določene pogodbe preprosto ne more biti le severni ali južni del parcele. V takih primerih pa je potrebno seveda odmeriti zemljišče, pri tem pa bo skupna parcela razdeljena in vsak bo dobil svojo parcelo. Preveriti morate tudi plačilo davka, zato se je v teh primerih treba zglasiti na pristojnem davčnem uradu, kjer boste izvedeli, koliko davka boste morali plačati vi. Ko bosta kupec in prodajalec podpisala prodajno pogodbo, boste morali pridobiti še kakšno dodatno potrdilo oz. soglasje. Če gre za kmetijsko zemljišče, boste morali dobili torej še potrdilo nekega pristojnega organa, da takšna pridobitev ni potrebna, ker potrdilo izdaja upravna enota. Seveda pa obstajajo tudi druge možnosti, ki jih lahko dobite na občini. Nato se morate iti k notarju, da overi vaš in prodajalčev podpis, na podlagi pogodbe, ki sta jo sklenila.
Za dodatne informacije pa lahko obiščete njihovo spletno stran, ki vam lahko pomaga za vpis v zemljiško knjigo. Za kakršna koli vprašanja pa jih lahko najdete na njihovi spletni strani.