Kako pomemben je lep in sproščen nasmeh spoznajo mnogi šele v zrelih letih. Zato se za pomoč obrnejo na ortodonta, ki med ortodontskim zdravljenjem poravna nepravilno izrasle zobe in poskrbi za lep nasmeh in povrnitev samozavesti.
Ortodontsko zdravljenje se največkrat opravi v zgodnji mladosti, saj zdravstveno zavarovanje krije strošek zdravljenja v primeru zobnih ali čeljustnih nepravilnosti, če se zdravljenje začne pred dopolnjenim 16. letom starosti. Otrokov izbrani zobozdravnik napiše napotnico in ortodont na pregledu oceni stopnjo nepravilnosti zobovja in čeljusti. V večini primerov so nepravilnosti takšne, da otrokom pripada možnost namestitve zobnega aparata. Žal pa številni otroci tega »darila« države ne izkoristijo ali pa obupajo med samim zdravljenjem. Zaradi dolgih čakalnih dob se številni odločijo za samoplačniško zdravljenje, kjer ste vi ali vaši otroci na vrsti praktično takoj.
Strošek ortodontskega zdravljenja je res nekoliko višji, vendar so tudi v Sloveniji cene zelo različne. Odvisne so od vrste zobnega aparata, ki vam ga namesti ortodont, težavnosti okvare zobovja in lokacije ordinacije, ki jo obiskujete. Izbirate lahko med različnimi vrstami zobnih aparatov, od klasičnih kovinskih do nevidnih zobnih aparatov, med katerimi sta najpopularnejša Invisalign in Orthocaps.
Eden izmed razlogov za odpor do ortodontske poravnave zob je strah pred bolečino. Res je namestitev zobnega aparata nekoliko neprijetna, ravno tako tudi »zategovanje«, ki ga ortodont opravi pri vsakem nadaljnjem obisku.
Toda ortodontsko zdravljenje ima poleg izravnave zob, tudi nekatere druge prednosti. Izboljšanje ustne higiene z rednim ščetkanjem zob in čiščenjem medzobnih prostorov je ena najpomembnejših pozitivnih lastnosti. Pomembno je tudi izogibanje nezdravi hrani, ker se ta lahko prilepi na nosilce zobnega aparata.
Ortodont vas bo med terapijo vsak mesec naročal na pregled, na katerem bo preveril uspešnost premika zob od zadnjega pregleda in nato zobni aparat prilagodil tako, da bo dosegel novo izboljšanje položaja zob. Po približno dveh letih je večina terapij zaključena in obiski so le še občasni. Čaka vas obdobje retencije, v katerem boste nosili retencijski aparat, ki bo zobe obdržal v pravilnem položaju.