Pogosta težava s katero se srečujemo je granulom. Kaj je granulom in več o njem si lahko preberete v nadaljevanju ali na spletni strani luxdental.si. To je vnetna reakcija na določenem mestu na telesu, ki nastane kot posledica raznih dejavnikov, kot so poškodbe, okužbe in dražeče snovi, ter je pogosto kronično oziroma ponavljajoča. Pri nastanku granuloma gre za tvorbo specifičnih struktur, sestavljenih iz skupkov imunskih celic. Pojavi se lahko na različnih mestih telesa, kot so koža, prebavni sistem, pljuča, jetra in druga ter je posledica raznih bolezni.
Vzroki za nastanek granuloma
Najpogostejši vzroki za nastanek granuloma so bakterijske in glivične okužbe ter dolgotrajne dražeče snovi, kot so lahko prah in zdravila. Včasih so vzroki za njegovo pojav povezani s kakšno boleznijo, na primer z rakom ali s kroničnimi vnetnimi obolenji, zgodi pa se tudi da granulom ni povezan z bolezenskih stanji, ampak je le odziv telesa na zunanje dejavnike.
Simptomi granuloma
Simptomi, po katerih lahko prepoznate granulom so različni, saj so odvisni od mesta nastanka in resnosti. Kožni granulom lahko prepoznate po majhnih in trdih vozličih na koži in ne povzročajo bolečin vedno, medtem ko je tisti v notranjih organih boleč, povzroča oteženo dihanje, povišano telesno temperaturo, izgubo teže in utrujenost.
Zdravljenje granuloma
Zdravljenje granuloma je odvisno od njegovega vzroka. V tistih primerih, ko je granulom posledica okužbe, se za zdravljenje uporabi antibiotike, protiglivična zdravila ali druga zdravila, ki učinkovito delujejo proti okužbi. V primerih, ko je granulom posledica avtoimunskih bolezni, zdravljenje vključuje uporabo imunomodulatorjev ali kortikosteroidov, ki zmanjšujejo vnetje in uravnavajo delovanje imunskega sistema. Če pa granulom povzroča resnejše težave, kot so bolečine ali okvara funkcije organa, je potrebna kirurška odstranitev. Za več o granulomu, kako ga prepoznati ter kam se obrniti po pomoč in kako ga zdraviti, obiščite spletno stran luxdental.si.